UNICEF financijski nagradio projekte učenika naše škole

U organizaciji Ureda UNICEF-a za Hrvatsku i Udruge IKS iz Petrinje održana je u Orahovici od 8. do 10. prosinca 2023. godine UPSHIFT radionica  za učenike osnovnih i srednjih škola iz Sisačko-moslavačke županije. Naša škola sudjelovala je sa čak četiri projektna tima.

Od ukupno deset timova iz naše Županije, odlukom stručnog žirija, dva projektna tima učenika naše škole osvojila su novčane nagrade u iznosu od 1.000 eura i mentorsku podršku tijekom provedbe svog projekta. To su projekti: "Seksualni odgoj - tabu (?) i "STOP! bacanju hrane".

Projektni tim „Seksualni odgoj-tabu(?)“ (Robert Karadak, Lucija Antolović, Natalia Karadak i Luka Miličević) obrađivao je vrlo zahtjevnu temu prevencije neodgovornog i rizičnog ponašanja djece i mladih. Ovu, još uvijek “tabu” temu, uz podršku mentorice Nadje Matešić, učenici 8.c razreda vrlo su ozbiljno i temeljito predstavili žiriju. Tijekom provedbe projekta, do kraja školske godine, organizirat će brojna zanimljiva stručna predavanja i radionice.

Kombinirani tim 8.a razreda matične škole (Ema Stamenić, Una Bogović) i 8. razreda Područne škole Mošćenica (Irma Delić)  pod nazivom „STOP! bacanju hrane“  bavio se prijedlogom rješenja kako korisno iskoristiti višak hrane koja ne bi trebala završiti u otpadu. Uz podršku mentora Danijela Kolareca, pripremili su prikaz procesa razvrstavanja viška školske prehrane i proizvodnju čipsa od ostataka voća. U idejnu i provedbenu fazu projekta uključeni su Filip Šubić i Adrian Frković, također učenici 8.a razreda matične škole, koji su iz opravdanih razloga bili spriječeni sudjelovati u Orahovici.

Vrlo interesantnim problemom nedostatka hrane za učenike s posebnim prehrambenim navikama bavio se projektni tim učenika: Stela Blažević (8.a), Mia Lukačević (8.a), Gabrijela Prpić (8.a), Lana Šajnović (8.b) uz mentorsku podršku Melite Resanović.

Učenici 8. razreda Područne škole Mošćenica (Sandra Šolaja, Anastazija Klarić, Lucija Kordić, Tamara Matić, Mihael Išek), sa svojom mentoricom Mateom Japranin, bavili su se dosta izazovnim problemom nedostatka tople vode u učeničkom toaletu.

I ova dva projekta također zaslužuju financijsku podršku koju ćemo potražiti prijavom na buduće projektne natječaje.

Prema riječima naših učenika, važno je istaknuti kako je najvrjednija nagrada i cilj sudjelovanja ipak bila  „NAUČITI!“ kako marljivo raditi na identifikaciji problema, analizi stabla problema, uzrocima i posljedicama, izradi "persone" ciljne skupine, izradi prototipa, istraživati tržište, izraditi detaljan proračun i dobro pripremiti "pitch" za javno predstavljanje pred kolegama i žirijem. Svima je bilo poučno i savladani su mnogi nepoznati projektni termini poput dionika, ciljne skupine, krajnjih korisnika, zajednice, ideacije te metodologije "design thinking" i mnogih drugih.

Čestitamo timovima na osvojenim nagradama i svim našim učenicima i mentorima koji su sudjelovali na radionicama.

Pratite daljnji razvoj i provedbu ovih hvale vrijednih aktivnosti i podržite učeničke projekte koji pridonose boljitku svih nas! Još tri tima iz naše škole prijavila su se za idući UPSHIFT koji je najavljen za termin od 19. do 21. siječnja 2024. godine, također u Orahovici.

objavio: Ivana Mašić   datum: 15. 12. 2023.